Arhivă

Anunțurile noastre din perioada 2012-2016.

Știri 2015
 

La mulți ani, 2015!
De câteva ore suntem în 2015 și ne dorim ca noul an în care tocmai am pășit să fie mai roditor ca cel pe care l-am lăsat în urmă. Ne-am propus să fim mai răbdători, mai curajoși, dar și mult mai responsabili pentru ceea ce avem de făcut. Vă dorim tuturor ca acest an să vă aducă multe împliniri, multe visuri devenite realitate și cât se poate de multă bucurie în suflete.
Baschet Club Galactica vă urează La Mulți Ani!

Interact Streetball Challange
Interact Club Brașov organizează un campionat de Streetball la Sala Sporturilor în această duminică. Dacă doriți să participați, găsiți informațiile pe pagina de Facebook a evenimentului, dând click pe link-ul următor: https://www.facebook.com/events/769239296486716.

O zi importantă pentru clubul nostru
La Sâncrăieni, Județul Harghita, în 1963, se năștea cea care astăzi poartă titlul de „Cea mai mare baschetbalistă din România”. Nu reușim să exprimăm în cuvinte aprecierea și respectul pe care le avem pentru Magda Jerebie, pentru Profa, cea care ne conduce cu foarte multă pasiune și care a fost mereu lângă noi, indiferent de cât de mult a cântărit acest lucru.
Noi, cei pe care îi îndrumați zi de zi, vă dorim multă sănătate, o răbdare de fier, încredere, liniște în suflet și, nu în ultimul rând, forță pentru a duce mai departe tot ceea ce ați început. Știm că astăzi și fiul Profei, Iuli, își serbează ziua de naștere. Pe această cale îi transmitem mult succes pe terenul de handbal, putere de muncă și cât mai multe împliniri.
La Mulți Ani, Profa! La Mulți Ani, Iuli!

Turneu U13
Sâmbătă, 24 Ianuarie ora 12:00, va avea loc la Școala Generală Nr. 19, un turneu în cadrul SZNB.
Programul meciurilor este următorul:
1. Vendor Székelyudvarhely – Törtetők Sepsiszentgyörgy
2. BC Galactica – KSE Kézdivásárhely
3. BC Galactica – Vendor Székelyudvarhely
4. Törtetők Sepsiszentgyörgy - KSE Kézdivásárhely
Mult succes!

Meci de verificare U14
Joi, 29 Ianuarie 2015, ora 18:00, la sala Brașovia, echipa de U14 are un meci de verificare. Vă așteptăm!

Analize medicale - detalii
Jucătorii echipei de U14 sunt rugați să aducă analizele medicale până în data de 28 Februarie 2015.
Analizele pe care vă rugăm să le prezentați sunt următoarele: EKG, examen de urină și examen de sânge (VSH, TGO, TGP, glicemie, calcemie, colesterol). Vă mulțumim!

Turneu U12 SZNB
În data de 22 Februarie 2015 echipa de U12 va participa la un turneu la Miercurea Ciuc, la sala Marton Aron, în cadrul Campionatului SZNB. Programul meciurilor este următorul:
- ora 14:30 - BC Galactica - VUK Gheorgheni;
- ora 16:40 - finala mică;
- ora 17:45 - finala mare.
Plecarea va avea loc în data de 22 Februarie 2015 la ora 10:30 de la Școala Generală Nr. 19. De la ora 12, la Sala Sporturilor din Miercurea Ciuc, se va disputa un meci între Miercurea Ciuc și Dinamo București, meci pe care Profa îl recomandă pentru vizionare. Acest meci reprezintă o bătălie pentru promovarea în Liga Națională.

Mult soare și voie bună
Așa a venit primăvara în întâmpinarea noastră. Am avut parte de o zi plină de căldură și de oameni care zâmbesc. Îți mulțumim, 1 Martie, că în aceste condiții ne dai prilejul să le urăm tuturor domnișoarelor și mămicilor o primăvara prosperă, multe zile de acest gen și cât mai multă bucurie. BC Galactica va zâmbește în continuare tuturor!

Turneu U14
Săptămâna viitoare, în 14 și 15 Martie, clubul nostru organizează turneul pentru categoria U14, din grupa a IV-a, faza semifinală. Vom reveni cu programul jocurilor.

Mamă, îți mulțumim că ne iubești
Baschet Club Galactica vă îndeamnă pe fiecare să vă opriți din ritmul alert pe care, parcă, cineva ni-l impune sa îl avem. Voi, Mamelor, ascultați. Iar ceilalți, haideți să le spunem ceea ce merită să audă.
Mamelor, vă iubim din tot sufletul nostru! Nu reușim să vă arătăm acest lucru decât în unele momente, dar vă spunem foarte sincer că noi vă iubim mereu. Vă respectăm neîncetat și vă admirăm pentru că la bine, dar mai ales la greu, ați fost prezente în viețile noastre. Indiferent de cât de mult a trebuit să sacrificați pentru noi, Iubirea de Mamă nu a încetat niciodată. Pentru acest lucru și pentru încă (foarte) multe altele, vă mulțumim, vă admirăm și vă iubim, Mamelor!
Baschet Club Galactica urează La Mulți Ani tuturor Mămicilor!

Anunț important - antrenamente
Antrenamentele de Sâmbătă, 14 Martie, se suspendă din cauza desfășurării turneului. Vă mulțumim pentru înțelegere!

Două victorii în acest weekend
Băieții de la U14 s-au comportat foarte bine! Clubul nostru a obținut două victorii în acest weekend, aduse de băieții de la U14.
BC Galactica - Gladius Tg. Mureș | 66 - 55
BC Galactica - Valbon Arad | 101 - 77
Felicitări întregii echipe!

Dăm drumul înscrierilor pentru Cantonamente
Perioadele pentru cele două cantonamente care vor avea loc în localitatea Cernat, județul Covasna sunt următoarele:
- prima serie: 26 Iulie - 1 August;
- a doua serie: 30 August - 5 Septembrie.
Lista de înscrieri este deschisă pentru oricine!

Despre antrenamentele din următoarea perioadă
Cum sigur toți știm deja, vacanța de Paște se apropie, iar perioada antrenamentelor suferă mici modificări.
Așadar:
- ultimul antrenament pentru grupa de începători va avea loc în data de 7 Aprilie, revenirea prichindeilor pe teren fiind în data de 21 Aprilie;
- ultimul antrenament pentru grupele de avansați și performanță va avea loc în data de 10 Aprilie, reluarea activității lor fiind programată pentru 14 Aprilie.
Acestea fiind spuse, nu vă urăm vacanță plăcută, ci spor în continuare la antrenamente!

Anunț important pentru turneul de la Tg. Mureș
Turneul de la Tg. Mureș pentru băieții de la categoria U14 a fost mutat două săptămâni mai târziu, astfel jocurile vor avea loc în perioada 17 - 19 Aprilie.
Toate detaliile aferente acestei deplasări vor fi comunicate ulterior.

Detalii antrenamente - Școala Generală 25
Ultimul antrenament înainte de vacanță va fi în data de 2 Aprilie, copii de la Școala 25 întâlnindu-se din nou cu mingea de baschet în data de 20 Aprilie.

Sărbători fericite catolicilor
În aceste zile de sărbătoare le dorim să coboare printre ei Lumina și Pacea, iar Căldura Învierii să umple inimile lor cu speranță, bucurie și bunătate. Sărbători fericite celor care la noapte vor aduce Lumina Învierii în casele și familiile lor!
P.S. Profa se numără printre ei.

Lumina Sfântă vine și în rândul ortodocșilor
Ne-am pregătit și în acest an pentru Sfintele Sărbători de Paști, considerate ca fiind cele mai importante din întregul an. Vă dorim tuturor ca Lumina care coboară în sufletele voastre să vi le umple cu căldură, cu dorința puternică de a îndeplini ce este corect și cu multă speranță. De asemenea, știm că prichindeii așteaptă cadouri de la Iepuraș, iar noi am pus o vorbă bună pentru fiecare. Ne-a promis ca vă va oferi coșuri pline cu bunătăți și multe cadouri.
Baschet Club Galactica vă dorește tuturor un Paște Fericit!

Turneu Campionatul Secuiesc
În data de 10 Mai 2015 echipa U12 va avea turneu la Odorheiu Secuiesc în cadrul Campionatului Secuiesc.

Cupa Decathlon 2015
La ediția din acest an a Cupei Decathlon vom participa la 2 categorii - Mini și BabyBaschet masculin, iar componența pentru fiecare echipă o vom afișa în perioada ce urmează. În cazul în care sunt minim 10 domnișoare care doresc să participe, ne vom înscrie și la feminin.
Așteptăm cât mai mulți doritori!

Suntem invitați în Slovacia
Am primit o invitație de a participa la cupa E.T.S la Mihalovice în Slovacia în perioada 2 Iulie - 5 Iulie 2015 pentru categoriile U12, U13 și mai mici, masculin și feminin. Intenționăm să onorăm această invitație, iar locurile sunt limitate: 12 jucători/echipă. De asemenea, am primit ofertă și pentru însoțitorii echipelor.
Informații suplimentare se pot afla de la Profa.

Componența echipelor de Mini și BabyBaschet
Componența echipelor de Mini și BabyBaschet pentru competițiile din următoarea perioadă este următoarea:

BabyBaschet băieți (2005 și mai mici)
1. Popa Răzvan
2. Gridean Octavian
3. Vlad Tudor
4. Barabas Radu
5. David Szász Lénárd
6. Șerban Luca
7. Matei Tudor
8. Prepeliță Bogdan
9. Bogdan George
10. Cofaru Ioan
11. Bădulescu Rareș
12. Spatarelu Andrei
13. Tudor Catalin

MiniBaschet băieți (2003 - 2004)
1. Amariei Luca
2. Predoiu Andrei
3. Franzolas Raoul
4. Gliga Paul
5. Țermure Rareș
6. Rotar Robert
7. Mazilu Radu
8. Colț Andrei
9. Popa Ștefan
10. Aldea Radu
11. Daraban Darius
12. Posea Radu
13. Borcoman Andrei

MiniBaschet fete
1. Popa Denisa
2. Bănescu Simina
3. Bănescu Ana
4. Pintea Flavia
5. Moise Timeea
6. Șerban Laura
7. Lőrincz Timeea
8. Socaciu Maia
9. Cofaru Maria
10. Degan Patricia
11. Vasiliu Maria
12. Forgaciu Meda
13. Staicu Caludia
14. Grosu Lais
15. Velicea Alyssa

Detalii Cupa E.T.S. - Slovacia
Un detaliu important pentru plecarea ce va avea loc la începutul lunii Iulie este următorul: fiecare copil trebuie să aibă pașaport, iar noi vă rugăm să verificați data de expirare a documentului. Mai sunt 3 locuri pentru copii născuți în 2002 și mai mici. Cei interesați pot afla toate detaliile de la Profa.
Se anunță un început de Iulie cu mult baschet și plimbări interesante!

Programul de vară al clubului
Dorim să vă informăm asupra programului din perioada ce urmează. Competițiile și cantonamentele se vor desfășura după cum urmează:
23 - 24 Mai - Calificări pentru Campionatul Național de MiniBaschet
Locație: Brașov

30 - 31 Mai - Cupa Decathlon pentru BabyBaschet băieți, MiniBaschet băieți, MiniBaschet fete
Locație: Brașov

6 Iunie - Turneu pentru BabyBaschet băieți
Locație: Odorhei

13 Iunie - Cupa Ozzy
Locație: Brașov

1 - 6 Iulie - Cupa E.T.S.
Locație: Mihalovice, Slovacia

26 Iulie - 1 August - Cantonament
Locație: Cernat, Covasna

30 August - 5 Septembrie - Cantonament
Locație: Cernat, Covasna

Pe toata perioada verii se vor desfășura antrenamente la Școala Generală Nr. 19. Programul îl vom afișa în curând!

Anunț important - jocuri de calificări MiniBaschet
Cei care joacă în acest weekend în jocurile de calificări pentru Campionatul Național de MiniBaschet trebuie să aibă la ei, obligatoriu, carnetul de note!
Întâlnirea va avea loc Sâmbătă, 23 Mai, ora 8:30 la Sala Colegiului Național de Informatică „Grigore Moisil”. Vă rugăm nu omiteți aceste detalii importante!

1 Iunie, ziua tuturor copilașilor
Haideți să ne bucurăm alături de cei mai mici dintre noi, așa cum o merită. La Mulți Ani tuturor copilașilor!

Locul 1 la Cupa Vendor
Weekend-ul trecut, prichindeii noștri care formează echipa de BabyBaschet au efectuat o deplasare pentru Cupa Vendor. Datorită ambiției și felului în care au luptat, micuții au obținut Locul 1 după 3 meciuri încheiate cu victorii:
B.C. Mureș II. – B.C. Galactica | 4 – 56
B.C. Mureș I. - B.C. Galactica | 22-24
B.C. Galactica – Vendor SK | 46-17
De asemenea, îl felicităm pe Răzvan Mânzățanu, cel care a obținut locul fruntaș la concursul intitulat „Cine rămâne ultimul”.
Vă invităm să vizualizați întregul album destinat acestei deplasări printr-un click pe acest link: https://photos.google.com/album/Cupa-Vendor
Felicitări prichindeilor, Profei și tuturor susținătorilor!

Sezon încheiat în Campionatul Județean de Baschet din Sfântu-Gheorghe
O echipă formată din câțiva jucători care s-au antrenat și evoluat o bună perioadă în cadrul clubului nostru, a participat în acest sezon în Campionatul Județean de Baschet din Sfântu-Gheorghe. Jocurile oficiale tocmai s-au încheiat, iar cel care a încercat să conducă echipa, Ferenc Sipos, a dorit să ne prezinte o analiză a sezonului. Felicitări întregii echipe!

Ședință cu părinții pentru Cupa E.T.S din Slovacia
Astăzi, 17 Iunie 2015, părinții copiilor care pleacă la Mihalovice în perioada 1 - 6 Iulie 2015 sunt chemați la o scurtă ședință. Întâlnirea va avea loc la ora 19:30 la Școala Generală Nr. 19. Vă așteptăm!

Turnee finale SZNB pentru două categorii
În acest final de săptămână, echipele noastre de U12 și U13 vor disputa meciuri în cadrul Turneelor Finale din Campionatul SZNB.
U12 - Sâmbătă, 20 Iunie 2015, ora 9:30, plecare la Miercurea-Ciuc din fața Școlii Generale Nr. 19.
U13 - Turneul se va disputa Luni, 22 Iunie 2015, ora 15:00, la Școala Generală Nr. 19.
Le dorim mult succes tuturor!

Plecare în Cantonament
Plecarea pentru Cantonament va avea loc Duminică, 26 Iulie 2015, din parcarea din fața Sălii Sporturilor.

Anunț important pentru grupa de începători
Sala Școlii Generale Nr. 19 este închiriată, săptămâna ce vine, Lotului Național de U15. Antrenamentele grupei de începători din datele de 28 și 30 Iulie vor avea loc de la ora 16:00.

Două notificări importante
n 26 și 27 August, sala de la Școala Generală Nr. 19 este ocupată, iar antrenamentele se vor suspenda. De asemenea, cei care doresc să participe la Cantonamentul de la Cernat din perioada 30 August - 5 Septembrie sunt rugați să se înscrie până în data de 25 August. Vă mulțumim pentru înțelegere!

Primul Cantonament din această vară a fost încheiat cu succes
După primul Cantonament de la Cernat, toată lumea are un zâmbet și mai mare pe buze, culmea!
Copii au avut un program încărcat, au fost nevoiți să lupte cu ei înșiși pentru a duce la bun sfârșit cele 2 antrenamente pe care le-au avut zilnic și au fost mereu cu gândul la ultima zi, în care s-au confruntat cu părinții lor.
Profa a confirmat faptul că fiecare sportiv a făcut progrese și, de asemenea, faptul că toata lumea este bine, „fără probleme medicale, febra musculară nefiind luată în calcul”. „A fost greu pentru noi toți”, zice Profa, dar suntem siguri că toți au fost bucuroși la final, gustând din gulașul pregătit cu atenție.
Vă așteptăm în continuare la antrenamente!

Plecăm din nou la Cernat
Plecarea pentru cel de-al doilea Cantonament din această vacanță de vară va avea loc în data de 30 August 2015 la ora 13:00 din parcarea din fața Sălii Sporturilor.

Programul pentru săptămâna aceasta
Grupa de începători
Marți, Vineri | 16:30 - 17:45

Grupa de avansați
Luni, Miercuri, Sâmbătă | 16:30 - 18:00

Grupa de performanță
Luni, Marți, Miercuri, Vineri | 18:00 - 19:30
Sâmbătă | 15:00 - 16:30

Acesta este programul pe care l-a avut Clubul și în decursul anului școlar trecut. Până în momentul în care administratorul Școlii Generale Nr. 19 va comunica un orar exact, vom ține antrenamentele după acest program. Antrenamentele de la Școala Generală Nr. 25 nu au fost încă programate. De îndată ce vom fixa și acel program, îl vom comunica. Vă așteptăm cu mic, cu mare!

Copii, la doctor
Săptămâna viitoare, în 23 și 24 Septembrie, vom face analizele medicale pentru cei născuți în anul 2003 și mai mici. Analizele medicale sunt următoarele: VSH, TGO, TGP, hemoleucograma, glicemie, calcemie, colesterol, examen urină, EKG.

Antrenamente - Școala Generală Nr. 25
Consiliul de administrație al Școlii are nevoie de anumite aprobări pentru a stabili programul antrenamentelor. Speram să le obținem săptămâna viitoare și să putem începe activitatea din data de 12.10.2015.

O echipă de luptători, U13
În lupta pentru locurile 1-24, băieții noștri de U13 au dus o luptă grea împotriva celor de la 4Sport Agromania București. Efortul depus de întregul colectiv a fost considerabil, iar în urma unei înfrângeri cu scorul de 45 - 90, galacticii au ieșit cu capul sus de pe teren.
Felicitări!

Programul pentru Școala 25 a fost definitivat
Programul antrenamentelor pentru Școala Generală Nr. 25 este următorul:
Luni | 17:00 - 18:15
Joi | 17:00 - 18:15
Primul antrenament va avea loc Luni, 12 Octombrie 2015.
Vă așteptăm!

Joc pentru U13
Echipa de U13 joacă Duminică, 18 Octombrie 2015, de la ora 12:30 la Școala Generală Numărul 19. Mult succes echipei!

Program competitiv U13 și U14
Echipele noastre vor juca în următoarea perioadă după cum urmează:
U13
15.11 | A.C.S. 4 Sports - B.C. Galactica
06.12 | B.C. Slam București - B.C. Galactica
12.12 | B.C. Galactica - B.C. Lions Craiova
19.12 | B.C. Galactica - C.S.U. Ploiești
20.12 | C.S. Dinamo - B.C. Galactica

U14
05.12 | C.S.M. Miercurea Ciuc - B.C. Galactica
11.12 | B.C. Galactica - Bega Timișoara
12.12 | B.C. Galactica - C.S.U. Brașov

Moșule, Moșule...
Se apropie sărbătorile de iarnă! Rugăm părinții ca până în 20 Noiembrie să ne ajute în a transmite dorințele copiilor către Moș. Pentru aceasta, vă rugăm să luați legătura cu antrenorii sau să ne contactați la adresele de email sau pe pagina de Facebook. Vă mulțumim!

Detalii pentru jocurile de Duminică
Duminică, 22 Noiembrie 2015, ora 10:00, la Sala de sport a Universității Transilvania (pe Colină), rugăm să se prezinte următoarele două echipe:

BC Galactica I
1. Teletin Irina
2. Vasiliu Maria
3. Rotarescu Alexandra
4. Popa Denisa
5. Pintea Flavia
6. Moise Timea
7. Forgaciu Meda
8. Lorincz Timea
9. Cofariu Maria
10. Banescu Simina
11. Banescu Ana
12. Barcsa Julia
13. Tudor Bianca

U12 mixt
1. Socaciu Maia
2. Orban Noemi
3. Tudor Bianca
4. Serban Luca
5. David Szasz Leonard
6. Vencz Tamas
7. Tudor Catalin
8. Tarila Rares
9. Matei Tudor
10. Prepelita Bogdan
11. Uta Alexandru
12. Radu Andrei
13. Mosor Adrian
14. Posea Radu
15. Manzateanu Razvan
16. Cofaru Ioan
17. Antoniu Ianis
18. Popescu Delia

Meci de verificare pentru U13
Sâmbătă, 28 Noiembrie 2015, ora 18:00, echipa noastră de U13 are un joc de verificare la Școala Generală Nr. 19. Mult succes!

Sperăm că Moș Nicolae nu a uitat pe nimeni!
Dragi prichindei,
Clubul BC Galactica vă dorește un Moș Nicolae bogat care, chiar dacă a venit cu multe nuiele în sacul său, v-a oferit dulciuri, hăinuțe, jocuri și o pereche de șosețele. Vă dorim în continuare o zi plină de cadouri și multe zâmbete!

Programul pentru următoarele două zile
Vineri, 11.12.2015, ora 16:30 la Școala 19 se va disputa etapa restantă la categoria U14 cu CSS Bega Timișoara.
Sâmbătă, 12.12.2015, ora 14:30 la Școala 19, etapa restantă la categoria U13 cu Lions Craiova. De la ora 16:00, etapa la categoria U14 cu CSU Brașov.
Tot Sâmbătă, ora 10:30, la sala Brașovia, echipa de fete din Campionatul Municipal va disputa jocuri din cadrul etapei. Rugăm ca la ora 10 echipa să fie prezentă la sală. Iar pentru echipa de U13 care nu a jucat în prima etapă, îi rugăm să fie prezenți la sala Brasovia la ora 12:00.
Antrenamentele de Vineri pentru grupa de începători și cele de Sâmbătă nu se vor ține!.Vă mulțumim pentru înțelegere!

Program pentru vacanța de iarnă
Programul antrenamentelor din perioada următoare:
21, 22, 23 Decembrie
Grupa de performanță: 15:00 - 16:30
Grupa de avansați: 16:30 - 18:00

28, 29, 30 Decembrie
Grupa de performanță: 15:00 - 16:30
Grupa de avansați: 16:30 - 18:00

Antrenamentele se vor relua după programul normal din 4 Ianuarie 2016. Pe perioada vacanței toate antrenamentele se vor desfășura la Școala Generală Nr. 19, iar antrenamentele de la Școala Generală Nr. 25 se suspendă. Vacanță plăcută tuturor!

Dimineața m-am trezit...
Dimineața m-am trezit
Moșul nu era venit
A rămas înzăpezit ?
E cu renii la vopsit ?
Ori citește la dorințe
Și mănâncă la semințe ?

Se gândește ce s-aducă
Multă pace, libertate,
Bunăstare, sănătate.

Baschet Club Galactica vă urează un Crăciun Fericit!

O surpriză pentru Profa

Trei generații s-au întâlnit astăzi la antrenamentul de la ora 15:00. „Cei mari” au reușit să o facă pe Profa să zâmbească printr-un buchet de flori și un joc plin de voie bună. 

„Cei mari” - sportivi care și-au început activitatea în cadrul clubului în anul 2004 și mai târziu

Generația cea mai veche și generația actuală

Toate cele trei generații: cea veche, actuală și viitoare

Ne pregătim de 2016
În câteva ore vom relua filele calendarului de la început. Vom începe un An Nou care sperăm să fie mai prosper, sa aducă mai multe bucurii, să crească speranța în sufletele noastre și să ne facă mai optimiști. Clubul nostru dorește să vă mulțumească pentru susținerea de pe tot parcursul anului ce se încheie și ne dorim să nu mai repetăm nicio greșeală făcută până.
Vă dorim un 2016 cu bucurie! Petrecere frumoasă și La mulți ani tuturor!